Edukacja i profilaktyka uzależnień dla osób przebywających w izolacji penitencjarnej

Projekt zakłada prowadzenie warsztatów o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym w zakresie uzależnień. Warsztaty skierowane są do osób przebywających w izolacji penitencjarnej na terenie woj. lubuskiego (m.in. Areszcie Śledczym w Zielonej Górze, Zakładzie Karnym w Krzywańcu), zarówno kobiet jak i mężczyzn.

W ramach projektu proponujemy przeprowadzenie następujących warsztatów:

1) Edukacja i profilaktyka uzależnień Planujemy przeprowadzić warsztaty dla 14 grup osadzonych. Liczebność grup będzie zależna od aktualnych obostrzeń związanych z pandemią wirusa Covid-19. Zakładamy, że grupa będzie liczyła minimum 5 osób. W sytuacji zakazu prowadzenia zajęć na terenie zakładu karnego/aresztu śledczego przez osoby z zewnątrz, warsztaty będą odbywać się w formie on-line za pośrednictwem odpowiednich programów. Dla każdej grupy uczestników przeprowadzonych zostanie 6 godzin zajęć warsztatowych. W ramach warsztatów poruszona zostanie problematyka różnorodności uzależnień (używanie środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych), psychologiczne, biologiczne i społeczne uwarunkowania uzależnień, mechanizmy uzależnienia, proces zdrowienia z uzależnień.

2) Stres jako źródło uzależnień - Radzenie sobie ze stresem w izolacji więziennej. Planujemy przeprowadzić warsztaty dla 14 grup osadzonych. Liczebność grup będzie zależna od aktualnych obostrzeń związanych z pandemią wirusa Covid-19. Zakładamy, że grupa będzie liczyła minimum 5 osób. W sytuacji zakazu prowadzenia zajęć na terenie zakładu karnego/aresztu śledczego przez osoby z zewnątrz, warsztaty będą odbywać się w formie on-line za pośrednictwem odpowiednich programów. Dla każdej grupy uczestników przeprowadzonych zostanie 6 godzin zajęć warsztatowych. W ramach warsztatów poruszona zostanie problematyka stresu jako czynnika wpływającego na używanie środków odurzających, metody radzenia sobie ze stresem w izolacji penitencjarnej, afirmacja jako forma redukcji stresu.

Głównym celem warsztatów jest zwiększenie wiedzy i umiejętności osadzonych w zakresie proponowanych tematów. Wszystkie proponowane tematy zgłaszane były jako niezbędne przez wychowawców w jednostkach penitencjarnych, jak i osadzonych podczas realizowanych wcześniej projektów.